Kamenný most v Písku přežil tisíciletou vodu v roce 2002 i orkán Kyrill v roce 2007

Kamenný most v Písku přežil tisíciletou vodu v roce 2002 i orkán Kyrill v roce 2007

Písecký most patří k nejvzácnějším v Evropě. Výstavba píseckého mostu byla zahájena ve druhé polovině 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. První písemná zmínka o něm ale pochází až z roku 1348, kdy vládl Karel IV. Přes most v té době vedla Zlatá stezka, která spojovala české země s Bavorskem a Horními Rakousy. V 16. století po stezce putovalo až 1300 soumarů týdně. Do Čech se po ní přepravovala sůl, drahé látky, jižní plody, víno i koření a do Bavorska obilí, slad, med, sádlo a ryby.

Stavba má sedm oblouků, délku 110 metrů a na obou březích byl zakončen obrannými věžemi, které se do dnešních časů nedochovaly. Stavbu v 18. století zdobily barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského a sousoší Kalvárie, v současné době původní díla nahradily kopie. Originální sochy jsou umístěny v Prácheňském muzeu v Písku.

S mostem a jeho výstavbou je spojena řada legend a pověstí. Jedna je spojená přímo s jeho názvem. Písečtí radní se prý nemohli sjednotit, po kom most pojmenovat. Nakonec se rozhodli, že se bude jmenovat po prvním, kdo po něm přejde. Netrpělivé čekání brzy ukončil jelen, který majestátně kráčel z píseckých lesů. Odtud tedy název Jelení most, který se ovšem moc neujal. V novější historii se mostu většinou říkalo starý – ve srovnání s novým, který he postavený níž po proudu Otavy. Nakonec zastupitelé schválili pojmenování Kamenný most.

Při katastrofálních povodních v srpnu 2002 servala voda z mostu barokní sochu anděla a většinu kamenného zábradlí. Voda v době největší kulminace dosahovala až 2 metry nad vozovku a z mostu bylo možno pozorovat pouze kříž s Kristem a části soch. Most naštěstí velkou vodu přežil bez většího poškození, hlavně díky tomu, že byl v 90. letech zakotven do skály a byla provedena jeho rekonstrukce. Již 2 dny po povodních byl vybaven provizorním dřevěným zábradlím a znovu otevřen pro veřejnost. Při následné rekonstrukci byl technologicky zabezpečen proti dalším povodním. Stržené komponenty byly vyloveny z řeky a znovu nainstalovány, nalezla se i většina dobových kamenů na zábradlí, ale most utrpěl i újmu a to v podobě nevratné ztráty sochy anděla, která je od roku 2004 nahrazena novější replikou. Pod kamennou dlažbu bylo umístěno betonové lože. Most byl dále provrtán piloty a svázán železobetonovými pruty. Oprava mostu byla provedena díky veřejné sbírce, která se spontánně po povodni rozeběhla a pomohla tak městu most rychle opravit, aby se opět mohl honosit touto nejznámější píseckou památkou.

Zatímco při povodních v roce 2002 kříž s Kristem vydržel, orkán Kyrill jej zlomil a strhl do Otavy. Potápěčům, konkrétně Luboši Čukovi, se v sobotu 20. ledna v podvečer podařilo najít kříž i s 80 kg vážící cínovou sochou v kalné vodě ve vzdálenosti šedesát metrů od mostu, uprostřed proudu, a ve spolupráci s hasiči jej vylovili. Socha Krista je téměř nepoškozená, jedinou újmou jsou škrábance vzniklé dřením o dno. Trnová koruna byla považována za ztracenou, ale byla objevena dne 4. února 2007.

Další nutná údržba Kamenného mostu proběhla v roce 2021, kdy došlo k realizaci udržovacích a sanačních prací odbornou firmou.