Ve zdrojích pitné vody více organických látek

Úprava vody na jihu Čech bude náročnější. Výzkum vědců z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích ukázal, že v místních zdrojích pitné vody přibývá přírodních organických látek. Ty sice nejsou samy o sobě škodlivé, ale v úpravnách se musí odstranit.

Vědci se ve výzkumu zaměřili na nádrž Římov na Českobudějovicku, na řeku Otavu v Písku nebo menší nádrž Karhov na Jindřichohradecku. Za výskytem většího množství organických látek stojí například globální oteplování, ale také další faktory.

„Teplo je významné pro půdní organismy, mají lepší podmínky k životu a produkují víc organických látek. Dalším faktorem je množství srážek. Když bude sucho, nebude odtékat tolik organických látek,“ říká pro Český rozhlas hydrochemik Petr Porcal. Přibývající množství organických látek komplikuje provoz starších úpraven.

50 let staré úpravny naráží na kapacitní limity

„Když byla úpravna vybudována před padesáti lety, tak byla postavena na koncentraci v té době. Pořád dokáže látky odstraňovat, ale máte více provozních nákladů, musíte častěji čistit filtry. Úpravny už na tyhle kapacitní problémy naráží,“ vysvětluje Porcal. V budoucnu budou nevyhnutelné investice do nových technologií. Většinu úpraven v regionu provozuje společnost ČEVAK. Technolog Jiří Stara konstatuje, že v nádržích jako Římov je kvalita vody stabilní a nepoměrně lepší než například v řece.

„Tam je vlivů daleko více. Pokud třeba zaprší na Šumavě, kvalita surové vody se zásadně mění, a na to je potřeba reagovat v úpravně vody. Když vodu upravujeme, tak ji nejen filtrujeme, ale musíme ji předtím chemicky upravit. Ta kombinace reziduálního znečištění z organických látek třeba v kombinaci s chlórem nemusí být ideální ze zdravotního hlediska. Pro nás je tedy primární co nejlépe odstranit organické látky, aby voda byla po dezinfekci bezpečná,“ dodává pro Český rozhlas Stara.

Zdroj: https://www.vodarenstvi.cz/2023/11/23/jizni-cechy-ve-zdrojich-pitne-vody-vice-prirodnich-organickych-latek/