S nastupujícími mrazy hrozí poškození vodoměrů

Nastupující mrazivé počasí může kromě jiného způsobit nepříjemnosti v podobě zamrzlého vodoměru. Postarat se o něj, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti. Za loňskou zimní sezonu řešili technici společnosti ČEVAK a.s., která provozuje vodohospodářský majetek ve více než třech stovkách měst a obcí, 210 takových případů.

„V lepším případě měly vodoměry popraskané jen vrchní sklíčko. Daleko horší byly ale situace, kdy voda vytopila prostory, kde byl přístroj umístěn,“ řekla mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.

Právě nyní s nástupem prvních mrazíků vodohospodáři lidem doporučují překontrolovat, zda jsou sklepní okna a vodoměrné šachty dobře uzavřené, popřípadě přístroj obalit nepromrzajícím materiálem, například polystyrenem. Video s návodem a dalšími užitečnými tipy je k dispozici na YouTube kanálu společnosti ČEVAK.

Správnou péčí o vodoměr si totiž majitel nemovitosti ušetří nejen následné starosti s řešením škod, ale také nemálo finančních prostředků. Výměna poškozeného vodoměru stojí okolo dvou tisíc korun, nepříjemným překvapením pak může být i účet za uniklou vodu.

Pokud vodoměr přece jen zamrzne, lidé by se jej v žádném případě neměli snažit rozehřát otevřeným ohněm. Žár totiž poškodí plastové části vodoměru a přístroj po takovém zásahu většinou stejně nefunguje. Aby byla vzniklá škoda co nejmenší, je lepší, když se zákazníci co nejdříve obrátí na nejbližší povozní středisko společnosti ČEVAK. K dispozici je jim také linka 800 120 112.

Zdroj: https://www.cevak.cz/cs/o-nas/novinky/s-nastupujicimi-mrazy-hrozi-poskozeni-vodomeru-11154