Teplotní výkyvy vodovodnímu potrubí ani vodovodům nesvědčí

Sto poruch na hlavních vodovodních řadech a dvě desítky poruch na vodovodních přípojkách opravovali od začátku února zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. Výrazný nárůst těchto událostí zřejmě souvisí s mrazivým počasím, kdy minulý týden klesaly teploty hluboko pod bod mrazu, a následným oteplením, které zažíváme právě teď. Jen od pátku do pondělního večera řešili vodohospodáři více než dvacet poruch na hlavních vodovodních řadech.

„Poruchy zaznamenáváme napříč všemi regiony, kde naše společnost působí. Zima a předjaří je období, kdy klimatické podmínky nejvíce ovlivňují počty poruch na vodovodech. Obvyklou příčinou, kromě stáří potrubí, je právě kolísání teplot, kdy dochází k pohybům zeminy. Ta vytváří nerovnoměrný tlak na potrubí, které je pak náchylnější k prasknutí,“ řekl provozní ředitel společnosti ČEVAK Peter Bolha.

Doplnil, že snahou vodohospodářů je opravit poškozenou část potrubí co nejrychleji s minimálními dopady na odběratele. Žádná z těchto poruch si nevyžádala dlouhodobější odstávky pitné vody.

S mrazy také souvisí nárůst počtu nahlášených poškozených vodoměrů. Přestože zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo, už nyní je jich téměř stejné množství jako za celou zimní sezonu let 2021–2022. S problémem se na techniky společnosti ČEVAK obrátilo již osm desítek majitelů nemovitostí. Vodohospodáři navíc odhadují, že jejich počet bude ještě narůstat.

„Naše totiž zkušenosti jsou takové, že větší počet zamrzlých vodoměrů pokaždé evidujeme až s blížícím se jarem, kdy lidé po zimě vyjíždějí po zimě kontrolovat své chaty a chalupy. Teprve tehdy na problém přijdou,“ řekla mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Není proto od věci se ujistit, zda jsou v místnosti, kde je vodoměr umístěn, uzavřená okna, zkontrolovat vodoměrné šachty, případně i to, jak je přístroj zaizolován.

Pokud vodoměr přece jen zamrzne, lidé by se jej neměli snažit rozehřát otevřeným ohněm. Žár totiž poškodí plastové části vodoměru a přístroj po takovém zásahu většinou stejně nefunguje. Jakmile majitel nemovitosti zjistí jakékoli poškození vodoměru, měl by se obrátit na nejbližší povozní středisko společnosti ČEVAK, k dispozici je také linka 800 120 112.

Zdroj: https://www.cevak.cz/cs/o-nas/novinky/teplotni-vykyvy-vodovodnimu-potrubi-ani-vodovodum-nesvedci-11047