Tuky do kanalizace nepatří

Tuky do kanalizace nepatří

Desítky tun tuků přitečou každoročně na českobudějovickou čistírnu odpadních vod. Na další velkou dávku se vodohospodáři připravují právě teď v období vánočních svátků, kdy tradičně zaznamenávají vyšší výskyt tuků v kanalizaci a následně pak na čistírnách odpadních vod.

Potravinářské tuky a oleje z přípravy tradiční štědrovečerní hostiny, které lidé často vylévají do dřezů či toaletních mís, přitom mohou způsobit v kanalizačním systému závažné problémy. V Českých Budějovicích se tento problém týká především míst s velkou hustotou obyvatel, tedy sídlišť. „Pro představu, na čistírnu v Českých Budějovicích každoročně nateče více než sto tun tuků a olejů. Pro představu je to jako bychom do odpadu spláchli za rok 400 tisíc kostek másla,“ říká mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová.

Po ochlazení tuků v kanalizaci vznikají hrudky, na které se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Vznikají tak tuhé nánosy, které brání volnému průtoku, a proto musí být, velmi nákladně odstraňovány. Jinak hrozí ucpání kanalizace a havárie kanalizačních čerpacích stanic.

„Tuky se v kanalizaci navíc částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak následně zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí,“ doplňuje Jitka Kramářová. S ještě většími náklady je spojena likvidace tuků, které přitečou na čistírny odpadních vod. Vloni v prosinci jich jen na budějovické čistírně bylo okolo 10 tun.

Na problematiku předmětů a látek, které do kanalizace nepatří, upozorňuje již několik let program DOODPADU. Jeho cílem je poučit veřejnost, že toaleta není odpadkový koš. Na speciálních výukových hodinách se děti dozvědí nejen, jak správně zacházet s použitými oleji a tuky z domácností, ale i dalšími věcmi, které často končí v toaletách a dřezech. Informace najdou zájemci na www.doodpadu.cz.

Zdroj: https://www.cevak.cz/cs/o-nas/novinky/tuky-do-kanalizace-nepatri-2-11041